Zrovna mířím do Pardubic na jednání Platformy pro sociální bydlení, kde se usilovně řeší, jak podpořit (či dokopat) vládu v tom, aby posunula do sněmovny zákon o sociálním bydlení. Jedná se totiž o široko daleko nejdůležitější zákon v sociální oblasti, který se za dlouhá léta řeší a který může mít pozitivní dopad na stovky tisíc obyvatel/voličů.

Namísto toho, aby vláda už dávno toto téma dokončila, jsme svědky různých tanečků, a to bohužel i ze strany sociální demokracie.

Pojďme si ale napřed krátce připomenout, o co se v zákoně jedná: Zákon vychází z principu, že bydlení je nutným předpokladem pro zdravé fungování jedince. Podobně jako stát poskytuje zdravotní péči těm, kteří ji potřebují (ano, "z našich daní"), měl by poskytovat bydlení těm, kteří si z různých příčin nejsou schopni odpovídající bydlení sami zabezpečit na volném trhu. Tady navíc ne zdarma, ale za takové nájemné, aby bylo možné byty udržovat v dobře obyvatelném stavu. Pro zdravý vývoj člověka je bydlení stejně důležité jako zdravotní péče. Pokud nemáte střechu nad hlavou, pokud bydlíte v plesnivém sklepě, přeplněné cimře s pár metry čtverečními na jednoho či ve vydřidušské ubytovně, kde se na společných záchodech dealuje perník, moc radosti do života vám to nepřidá a kvalitní přípravu do zaměstnání či do školy zde nevykonáte.