Veřejné zakázky, dotace, smlouvy i informace o firmách se od příštího roku ocitnou pod drobnohledem veřejnosti.

Státní instituce budou mít povinnost zveřejňovat vybrané údaje v jednotném strojově čitelném formátu a seznam těchto otevřených dat se bude průběžně rozšiřovat.

Díky tomu je bude možné dál zpracovávat, například do podoby aplikací, které dokážou mapovat úspěšnost odhalování kriminality či výběru daní, efektivitu soudů nebo třeba rychlost oprav silnic.

Podle vládního koordinátora digitální agendy ČR Tomáše Prouzy by ale zveřejňování otevřených dat nemělo skončit jen u státu, stejnou povinnost by měly mít i státní podniky.

Celé číslo magazínu Otevřená data čtěte ZDE.

O otevřených datech se říká, že je to "nová ropa". V čem spočívá jejich velká hodnota?

Jednak je to zajímavá příležitost pro řadu firem. Dostávají k dispozici spoustu dat, která jim dávají šanci přijít s nějakým zajímavým byznysovým konceptem a vydělat na tom. Co je pro mě ale důležitější, že zveřejňování strojově čitelných dat nutí stát být mnohem transparentnější.

Vlády se transparentností zaklínají posledních sto let, ale poprvé díky otevření dat pro všechny se to stává realitou. Politici tak nemají šanci dávat data k dispozici jen vybraným skupinám nebo ovlivnit jejich interpretaci, což je z pohledu tlaku veřejnosti na vládu strašně důležité. Najednou vidíte, jak rychle se zpracovávají některé věci nebo třeba jak dlouho trvá projednávání případů u různých okresních a krajských soudů. Je to informace pro všechny, jestli ten stát funguje, nebo ne.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.