Ze čtvrt milionu na milion. Tak se za pouhou jednu dekádu zvýšil počet hypoték, které si české domácnosti vzaly na pořízení vlastního bydlení. Celkem tak nyní objem jejich hypotečních půjček u bank přesáhl 1,6 bilionu korun.

Češi se tak i díky hypotékám propracovali nad celoevropský průměr; na starém kontinentu dává vlastnímu bydlení před nájmem přednost zhruba sedm lidí z deseti. Zajímavá je při pohledu do statistik ale také jiná věc: obliba vlastnického bydlení je typická především pro "chudou" východní Evropu. Devět z deseti lidí je majiteli bytu třeba na Slovensku, v Litvě, Chorvatsku nebo Maďarsku; rekordmany jsou v tomto ohledu Rumuni. Naopak na chvostu vlastnického bydlení je nejbohatší evropská země, Německo. V nájmech tu žije téměř polovina lidí. Jen o málo méně je jich v dalších ekonomicky silných státech, jako jsou Rakousko nebo Dánsko.

Touhu po vlastním bydlení v posledních letech mohutně podpořily banky. Díky nízkým úrokovým sazbám obecně totiž mohly zlevnit i hypoteční úvěry. Průměrné úrokové sazby u nich letos spadly pod dvě procenta, a ke koupi bytu se tak nechali strhnout i lidé, kteří by ještě před několika lety při sazbách nad pět procent zřejmě váhali.

Deset let hypoték v Česku