Příběh Hamdiho Ulukayi je trajektorie směřující do miliardářských výšin živená mléčnými výrobky. Kurdský přistěhovalec za necelé čtvrtstoletí po svém příchodu do USA stihl vybudovat superúspěšný mlékárenský kolos, stát se miliardářem i rozvířit veřejnou debatu ohledně imigrace. Jím zaměstnaní uprchlíci − většinou muslimského původu − těší zastánce imigrace a otevřené Ameriky, a naopak iritují její odpůrce. Ulukaya se tak v nedávných prezidentských volbách stal cílem negativní kampaně protrumpovského webu Breitbart a jakýmsi symbolem, který dělil Ameriku.

Hamdi Ulukaya − jehož majetek Forbes aktuálně odhaduje na sumu dosahující téměř dvou miliard dolarů − je přitom především veleúspěšný podnikatel, který zhmotnil americký sen pro 21. století. Což jsou mimochodem slova, která ve spojitosti s ním použil New York Times.

Původně přitom podnikat vůbec neplánoval. V Turecku studoval politologii a do Ameriky přišel především zlepšit si svou angličtinu. Na univerzitě ve městě Albany nicméně absolvoval i pár kurzů zaměřených na obchod a podnikání, potom stačilo malé ponouknutí od jeho otce a sněhová koule amerického snu se rozjela. Nejdřív nastoupil − i se svým vzděláním − na malou mléčnou farmu, jeho otec jej při své návštěvě ve Státech přesvědčil, aby zkusil obchodovat s rodinným produktem − sýrem feta, který jeho rodina vyráběla v Turecku. Ulukaya později vzpomínal, že dva roky rozjezdu byznysu s fetou byly nejdrsnější zkušeností jeho života, možná to byl původně jen plán, jak poněkud rozšířit rodinné podnikání, nicméně tento zážitek mu vytvořil předpolí k opravdovému průlomu na americkém mléčném trhu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.