V roce 2013 ČSSD okopírovala do svého programu z okolních států nápad na speciální daně pro finanční sektor, energetiku či telekomunikace. Mělo to politickou logiku: voliči ČSSD tleskali, jak velké firmy budou muset na daních pustit o nějakou tu korunu více. Ekonomicky to bylo horší. Vymýšlení speciálních daní pro určitý sektor šlo odůvodnit snad jen pokrizovými léty.

Nakonec z toho nic neby­lo, Andrej Babiš to zarazil. Ale proč se téma objevuje zase nyní? Vždyť míříme po dvaceti letech k přebytkovému rozpočtu, není důvod dusit podnikání. Sobotka tedy na to jde trochu jinak − ne přes atak na velké podnikatele, ale na zahraniční podnikatele. Jeho vládní ekonomové mu spočítali, že příliš mnoho výnosů k HDP odtéká mimo republiku (7,7 procenta). V Polsku je to jen 3,8 procenta, Maďarsku 2,8 procenta, na Slovensku 2,5 procenta.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Premiér Bohuslav Sobotka oprášil starý slib ČSSD na zavedení sektorových daní.
  • Podnětem mu k tomu je vládní zpráva o odlivu výnosů, který je v poměru k HDP třetí nejvyšší v Evropě.
  • Pevně doufejme, že plán ČSSD opět nevyjde.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.