Podle současných pravidel musí soud na základě každého insolvenčního návrhu, který obdrží a který splňuje formální náležitosti, zveřejnit v insolvenčním rejstříku vyhlášku o zahájení insolvenčního řízení v dané věci. Teprve poté se návrhem zabývá zevrubněji. Takový postup ale může potkat i zdravou firmu, která je sice v dobré finanční kondici, ale některému z věřitelů z nějakého důvodu nezaplatí. I když by měla být správným postupem standardní žaloba, někteří věřitelé tíhnou k tomu, řešit i v takových případech své pohledávky insolvenčním návrhem. Důvodem bývá mnohdy neinformovanost. Samostatnou kapitolu pak tvoří návrhy podané výhradně proto, aby "dlužníka" poškodily. To se však navrhovateli může vymstít. Shledá-li soud insolvenční návrh zjevně bezdůvodným, může mu uložit pokutu až 50 tisíc korun. Nelze navíc vyloučit ani jeho trestní stíhání za pomluvu a/nebo vydírání. Bohužel, pověst pošramocenou nepodloženou insolvencí nemusí zachránit ani náhrada škody, nemluvě o jejím zdlouhavém vymáhání. I proto je aktuálně v Poslanecké sněmovně novela zavádějící předběžné přezkoumání důvodnosti insolvenčního návrhu. Zjevně nedůvodný návrh soud nebude smět zveřejnit, dokud podrobnějším prozkoumáním nepotvrdí, že je insolvenční řízení namístě. Odradit od takových návrhů by mělo i zvýšení pokuty až na půl milionu korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.