Mall.cz otestuje tento týden automatizované doručování zásilek pomocí bezpilotního létajícího stroje. Podle tiskové zprávy jde do takové zkoušky jako první český e-shop.

Cílem testu bude ověřit kompletní proces: od objednání zákazníkem přes identifikaci v distribučním centru až po převzetí dronem, který zásilku doručí přímo zákazníkovi. Test proběhne v distribučním centru v Jirnech u Prahy a bude přenášený prostřednictvím livestreamu na facebookovém profilu Mall.cz.

„Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce. Věřím, že vše proběhne hladce a ostrý test potvrdí, že podobné služby máme na dosah,“ říká Jakub Havrlant, CEO Mall Group.

V zahraničí doručování dronem úspěšně otestovala už řada společností, například Amazon, DHL, DPD, UPS nebo Švýcarská pošta. U velkých e-commerce hráčů se odhaduje, že přibližně 80 procent prodaných produktů váží pod dva kilogramy. Takovou hmotnost řada dronů zvládne přepravit. Mall.cz má co se týče váhy prodaného zboží podobnou bilanci.

„Jedním z hlavních logistických trendů je zrychlení doručení zboží zákazníkovi, a proto by doručování zásilek drony mohlo přinést zásadní zlepšení,“ říká Pavel Knap, šéf logistiky Mall Group.

Mall otestuje doručování zásilek dronem

Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz koupila v lednu investiční skupina Rockaway za víc než 200 milionů eur (5,4 miliardy Kč). Jednu z největších transakcí v maloobchodu v posledních letech financovali miliardáři Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Největším českým internetovým obchodem je Alza.cz.

Noční kontroly v USA

Testovací doručení proběhne pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože automatizované doručování pomocí dronů v tuto chvíli česká legislativa neumožňuje. „K úpravě legislativy může vést ještě dlouhá cesta, pro nás je podstatné být součástí celého procesu a mít možnost poskytnout zkušenosti z našeho vlastního testování,“ uvedl Jakub Havrlant.

Podobně jako v Česku omezuje legislativa využívání dronů prakticky všude na světě. Už se ale objevily první výjimky umožňující jejich normální provoz. Ve Rwandě nedávno začaly bezpilotní vrtulníčky přepravovat krevní transfúze a nyní dostaly drony povolení k nočním kontrolám budov ve Spojených státech.

Výrobce malých bezpilotních letounů, společnost Aeryon Labs, oznámila, že firma Industrial SkyWorks z Toronta, která se zabývá vzdušnou kontrolou budov s využitím bezpilotních technologií, je prvním komerčním subjektem, jenž získal ve Spojených státech povolení k nočnímu provozu. Malý bezpilotní vzdušný systém Aeryon SkyRanger se bude využívat k vizuální detekci míst, která potřebují opravit, nebo ke zjištění, kudy z budov uniká energie, a to zejména na špatně přístupných místech.

„Tato nedávno udělená výjimka FAA je pro společnosti Industrial SkyWorks a pro komerční provozovatele dronů obecně obrovským plus,“ prohlásil prezident a generální ředitel společnosti Aeryon Labs, Dave Kroetsch. „Jsme nadšeni, že společnost Industrial SkyWorks je první komerční firmou ve Spojených státech, která může provádět noční prohlídku pomocí našeho SkyRangera. Drony Aeryon se používají pro noční pátrací a záchranné mise už celá léta a toto povolení ukazuje, že trh a FAA pokračují v rozšiřování uplatnění této technologie.“

Související