Lucie se ptá

Zdá se, že jsme v roce generačních obměn. V Česku jsou desítky rodinných firem, které jejich zakladatelé chtějí někomu svěřit, nejlépe potomkovi či dobře vybranému nástupci. Nedávno to byli "vločkaři" z Emca či okenářské Sulko. Rošády na stejné bázi probíhají i v korporacích. Bývá to depka a napětí, trochu strach a trochu radost. Opouštět svoje dítě a roky zahřívanou kancelář je klíčový transformační okamžik v životě člověka. Ne každý ho ustojí. Až třetina rodin končí kvůli nástupnictví ve svých firmách jako slavná texaská dynastie z Dallasu. Rozvrácená.

Možná ale existuje způsob, jak tomu předejít. Klíčové je vyřešit si otázku, která se určitě dlouho motala hlavou pánům Jahodům i Suchánkům i jejich zahraničním kolegům. Předávám firmu synovi, mám z ní pak zcela zmizet, nebo být rádcem na blízku?

Jiří Devát odpovídá

Nejraději bych vám řekl: Utíkejte až na konec světa. Protože snaha řídit i nadále bývá téměř samovolnou patologickou reakcí při opuštění funkce. Jenže to není možné.

Berte to, jako byste synovi svěřil řízení svého auta, a sedněte si na zadní sedadlo. Jinak se vám může stát, že skončíte s řadicí pákou vetknutou do oka.

Buďte rádce, ne kibic. Ta neodolatelná touha se vyjadřovat a dávat nevyžádaný feedback, stejně jako teta Kateřina v Saturninovi, představuje největší úskalí odcházení. Pokud chcete radit, jasně si spolu vymezte, k čemu se nadále budete vyjadřovat, a dodržujte to.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.