Tuhle scénu z Orwellova románu 1984 si asi vybaví každý. Winston Smith odbývá povinný tělocvik před televizní obrazovkou, když se z přístroje ozve jeho jméno a napomenutí: "Skloň se níž! Ještě níž! Ano, to už je lepší, soudruhu!" Vzpomněl jsem si na to při čtení zprávy, že šéf FBI James Comey si přelepil kameru na notebooku a doporučuje to všem. Já bych si notebook s kamerou nekoupil − ne že bych se bál Velkého bratra, ale spíš by mi ho bylo líto: při práci se koušu do rtů, sprostě kleji, dokonce se možná někdy dloubu v nose. Těžko se divit, že Velký bratr bývá poněkud divný, když se na takové věci musí pořád dívat.

Na strachu šířícím se po internetových diskusích je zábavné sledovat, kdo se bojí nejvíc − jestli se někdo, kdo neumí napsat dvě slova bez tří pravopisných chyb, domnívá, že Velkého bratra zajímá, pak si dost fandí. Ještě bizarnější je představa, že na druhé straně kamery někdo čtyřiadvacet hodin denně pozoruje jednoho každého pana Svobodu. Jde spíš o sběr dat pro marketing, dokonce i reklama, která vypadá osobně, je dílem softwarových robotů. Takže pan Svoboda, autor vět typu "debylové si mislý", může být celkem bez obav.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.