Už za bývalého režimu začal Ivan Pavlíček podnikat. Vydával počítačovou literaturu, čímž si vydělával mnohem více než ve své profesi vědeckého pracovníka Biotechnologického ústavu Univerzity Karlovy. Jeho kamarád Miloslav Kothera byl obdobně činorodý a měl na tehdejší dobu nadstandardně vybavenou domácnost. V roce 1990 se začal při návratu z dovolené bát, zda byt nenajde vykradený, protože se na svobodě kvůli amnestii ocitlo mnoho zlodějů. Tyto obavy se staly impulzem pro založení firmy Next, jež vyrábí bezpečnostní dveře.

Společnost přečkala dobu neplatičů, krachů developerů, náhlý rozchod se zahraničním partnerem i ničivé povodně, přičemž ji stále vlastní a svorně řídí dva stejní lidé. Což je výjimka, protože většina podobných případů z porevolučních let dávno skončila hádkami nebo alespoň odchodem jednoho z původních partnerů.

Poptávka po bezpečnostních dveřích − jakož i po alarmech či kamerách − letos roste. Stíháte uspokojovat požadavky?

Musím přiznat, že poptávku stíháme uspokojovat s odřenýma ušima. Těžko se nabírají dělníci do výroby i montážní pracovníci pro instalaci dveří u zákazníků. Dvacet až třicet procent pracovního času mi zabírá řešení tohoto problému. Museli jsme se obrátit na agentury, které pracovníky shánějí. Ani tito specialisté však nedokážou najít uchazeče v Česku, takže nyní máme nabídky na montéry z Lotyšska a Nepálu.

Jak se současný vývoj projeví na tržbách?

Letos by měly dosáhnout 150 milionů korun, zatímco loni činily 144 milionů a předloni 129 milionů. Chtěl bych však zdůraznit, že nejsem růstem posedlý.

Projevují se zvýšené obavy z majetkové trestné činnosti?

Ačkoli nás to překvapuje, poptávka lidí, kteří si do svých starších bytů a domů pořizují bezpečnostní dveře, je v podstatě stabilní. Ideálního zákazníka pro nás představuje babička, která se rozhodla pořídit si pocit bezpečí. V posledních 20 letech jsme přitom nikdy nezaznamenali, že by růst této poptávky výrazně ovlivnila nějaká jednorázová událost. Jedinou výjimkou byla amnestie Václava Klause.

Takže za vyšší poptávkou stojí stavební firmy?

Hlavní výkyvy poptávky skutečně způsobují developeři a to, jak dokončují nové budovy. My jsme až na konci procesu, útlum i oživení ve stavebnictví se u nás projevuje se zpožděním. Když v letech 2009 až 2010 přišla krize, my jsme věděli, že ještě dva roky budeme mít spoustu zakázek, protože rozestavěné domy bude nutné dokončit. Měli jsme čas připravit se na nevyhnutelný pokles, tak jako jindy míváme čas připravit se na růst. A je sice pravda, že stavební firmy si nyní stěžují, ale v oblasti bytové výstavby žádný útlum nevidím.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.