Je to poněkud předčasné, stane se to až v roce 2018, ale co se týká objemu, půjde o primární emisi století. Aramco, ropný monopol Saúdské Arábie, pošle na světové burzy jen pět procent svých akcií, jejich odhadovaná hodnota by ale měla dosáhnout okolo 100 miliard dolarů. A tento jackpot by pak měl sloužit jako jakási kasička pro ekonomickou "perestrojku" hegemona Arabského poloostrova. Podle not jednatřicetiletého prince Mohameda bin Salmána, který se k překvapení všech po "palácovém převratu" před rokem chopil ekonomického vesla země.

Ropná velmoc se má pod jeho velením zbavit závislosti na černém zlatu, během následujících patnácti let zšestinásobit "neropné" příjmy a prostřednictvím suverénního fondu s téměř dvěma biliony dolarů se stát jedním z hlavních hráčů na poli mezinárodních investic. Pokud by uspěl, jeho kroky by proměnily světovou geopolitiku i ekonomiku. Pokud neuspěje, Saúdská Arábie se může stát místem budoucí velké exploze.

Je to poměrně dlouhý seznam trablů, kterým finance ropné velmoci čelí. Šestnáctiprocentní deficit státního rozpočtu za rok 2015 je asi ten největší. "Podle mých odhadů jsme ročně promrhali až čtvrtinu rozpočtu (tj. až 100 miliard dolarů) na různých hloupostech a kamarádšoftech," prohlásil pro Bloomberg poradce korunního prince al-Šejk s tím, že v době boomu a vysokých cen ropy královský palác v Džiddě třeba automaticky schvaloval každý projekt do 25 milionů dolarů. A v momentu korekce na ropných trzích pak zemi hrozily vážné problémy. Tým okolo bin Salmána tak naordinoval Saúdským Arabům poměrně intenzivní ozdravný program.