Českému hospodářství se daří a zároveň s tím roste i životní úroveň a úspory českých domácností. Vklady na běžných, spořicích i termínových účtech však v prostředí nízkých úrokových sazeb příliš nevynášejí, a tak se stále více Čechů pokouší o zhodnocení úspor na finančních trzích.

V podílových fondech má své úspory již každý pátý Čech, podle průzkumu prezentovaného bankou ING se jejich počet za poslední čtyři roky zvýšil o třetinu. Mnoho lidí se však investování stále vyhýbá.

"Stále přetrvává trend, kdy více než osm z deseti Čechů drží úspory na běžném účtu nebo doma v hotovosti. V obou případech lidé o úspory přicházejí kvůli inflaci či poplatkům. V žádném případě tak nelze hovořit o zhodnocování," řekl na středeční tiskové konferenci Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING.

Z průzkumu dále vyšlo, že lidé jako hlavní důvody, proč se investování do podílových fondů vyhýbají, uvádějí obavy ze ztráty investovaných prostředků, nedůvěru k podílovým fondům, nedostatek informací a také to, že nevědí, který fond si vybrat.

Zejména v případě garance, že o své peníze nepřijdou, bylo 47 procent oslovených svůj negativní postoj k investování do podílových fondů připraveno přehodnotit. Naopak čtvrtinu lidí by k investování nepřesvědčilo nic.

U investorů, kteří již naopak své úspory na finančních trzích zhodnocují, převládají ti, kteří investují pravidelně, tedy každý měsíc po malých částkách. V případě ING je takových klientů 59 procent. Jen o něco menší je toto procento u klientů investujících pravidelně do fondů jiných bank.