Některé vysoké školy ve středu pět minut před polednem vyvěsily tibetskou vlajku. Na svém facebookovém profilu o tom informoval rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Jde o reakci na úterní prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně vydané po setkání některých politiků s dalajlamou, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

"Děláme to proto, že jsme velmi překvapeni včerejším postojem ústavních činitelů. Jsme přesvědčeni, že kromě profesní přípravy je potřeba studenty vychovávat k občanské hrdosti. A je potřeba, aby představitelé země udržovali určitý standard vystupování. Řada z nás si myslí, že včera byl překročen Rubikon," uvedl Bek.

"Domnívám se, že včerejší stanovisko dává přednost hospodářským zájmům několika podniků, které mají kontakty v Číně, před opravdu důstojným vystupováním. Ten text čtu jako překročení určitého standardu, jak vystupují státy a jejich představitelé. Rozuměl bych tomu, kdyby ústavní činitelé věc jednotlivě okomentovali, ale takhle silné prohlášení kvůli banální věci nepřispívá důstojnosti státu. Zesměšnili stát. Zesměšnili jsme se na mezinárodní scéně. Jsme zvyklí na leccos, ale toto je nová úroveň. Tohle jsme nezažili od
normalizace," doplnil.

Pozitivní reakce s příslibem, že se k akci připojí, už přišly mimo jiné z Univerzity Karlovy, Vysoké školy chemicko-technologické nebo Jihočeské univerzity. Výčet zapojených vysokých škol ale zdaleka nemusí být konečný. "Bylo to narychlo, takže některé se to třeba nestihnou dozvědět. Jiné se zase třeba připojí, ale nestihnou nám to dát vědět," doplnila mluvčí Masarykovy univerzity.

"Vlajky vyvěsíme. To prohlášení není šťastné, setkání s dalajlamou podle mě vztahy s Čínou nenarušuje. Jsme ve svobodné zemi. Když se někdo chce s někým setkat, ať se s ním setká," uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Na svém facebookovém profilu o připojení k akci informovala i Univerzita Pardubice.

"Upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy je nebezpečné i pro lidská práva v České republice a politováníhodné i v souvislosti s připomínáním odkazu a 80. výročí narození prvního polistopadového prezidenta Václava Havla," uvedla univerzita.

Hradní kancléř Vratislav Mynář k tomu v reakci na otázku rádia Impuls, zda takový krok může poškodit vztahy České republiky s Čínou, řekl: "Může a velmi. Nerozumím tomu, že se vlajky vyvěšují na univerzitách. Taky jsem byl student, taky jsem naskočil na první dobrou. Univerzity a školy byly vždy průkopníci správných myšlenek bez toho, aby si někdo ověřil fakta a argumenty, jak to skutečně je."

S tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na schůzky politiků s dalajlamou v úterý večer vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímaná jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně.

Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.