Andrej Babiš může být spokojen. Jednání o krajských koalicích pro něj leckde může skončit zklamáním, avšak o počet hejtmanů pro hnutí ANO 2011 ani tolik nejde. Důležitý je výhled do budoucna. Nejvíce hlasů v krajských volbách i slušná výchozí pozice pro druhé kolo senátních voleb otevírají před Babišem reálnou perspektivu premiérského úřadu po sněmovních volbách, které jsou na programu příští podzim. V evropských poměrech by tak zopakoval nástup italského miliardáře Silvia Berlusconiho, který se v 90. letech v Římě dokázal stát předsedou vlády.

Vítězství v krajských volbách neznamená automaticky úspěch v následujícím politickém klání. O tom se přesvědčil už někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek, kterého "oranžová tsunami" v krajích v roce 2008 k postu předsedy vlády o dva roky později nijak nepřiblížila.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Andrej Babiš si řekl o premiérské křeslo po příštích volbách do Poslanecké sněmovny.
  • ČSSD kopíruje nedávný úpadek ODS a začne si asi hledat nového lídra.
  • Jednou z možností, jak zvýšit zájem veřejnosti o politiku, by mohlo být propojení krajů se Senátem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.