Souboj Babiše a Kalouska se přenesl i na tu nejméně pravděpodobnou úroveň. Kalousek cenu za nejlepšího ministra financí získal v letech 2008 a 2011. Babiš nyní. Všechna tři ocenění jsou samozřejmě skvělou vizitkou pro Česko, ale přiznejme si, že ne všechna jsou stejně hodnotná. Nejcennější je bezpochyby to z roku 2008. Kalouskovy škrty sice často mířily špatně, ale to základní zůstává: pravicová vláda tehdy velmi rychle uklidnila trhy poblázněné krizí prokázáním, že česká fiskální politika bude tak restriktivní, jak jen bude potřeba. A zároveň že pro bankovní sektor udělá maximum. Oproti tomu ceny z roku 2011 a nyní přišly jaksi samy spolu s úspěšným hospodářským růstem.

Babiš nepochybně tvrdě jde po daňových podvodech. Hospodářství ale především roste po několika hubených letech, k růstu mocně přispělo loňské dočerpávání evropských fondů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ministr financí Andrej Babiš získal cenu mezinárodního časopisu GlobalMarkets za nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských zemí za rok 2016.
  • Není ale jednička jako jednička.
  • Tu samou cenu před lety získal i jeho předchůdce Miroslav Kalousek a musel pro to udělat o poznání více.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.