Každý může kandidovat, každý může být zvolen. Když se před prvními svobodnými volbami v roce 1990 vynořila tato maxima demokracie, všichni věděli, že je to nutnost, protože to jinak nejde. Pořád lepší, když kandiduje dělník nebo herec, jen když to není komunista; je potřeba změnit politiku a to musí udělat "slušní lidé", kteří musí zahodit ostych před politikou a vstoupit do ní v zájmu "res publiky". A tak se to v parlamentu hemžilo všelijakou lidskou havětí, včetně herců, sociologů, a dokonce i filozofů, kteří chtěli poradit, jak se věci mají dělat, ačkoliv historická zkušenost s nimi dosvědčovala, že přímé politické poradenství filozofické obce většinou špatně dopadá.

Po čtvrtstoletí mnoha různých voleb, které už občany unavují, protože je jich prý už opravdu, ale opravdu moc, je situace ještě o něco horší. Nutnost kandidovat ve smyslu občanské odpovědnosti vůči historické chvíli sice zmizela. Přesto kandiduje už úplně každý, a to nikoli proto, že by chtěl skutečně něco změnit, udělat či ovlivnit, nýbrž zkrátka proto, že to jde. Kandidovat se zdá být dobrý nápad, a i když se to nepovede, bude to "dobrá životní zkušenost".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kandidovací mánie v ČR je nekonečná, kandiduje skoro každý, jen proto, že to jde.
  • Do politiky míří opět i filozofové, třeba Václav Bělohradský.
  • V Senátu ale snadno ztratí svobodu myslet, jakkoliv do systému moci uvidí lépe než předtím.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru