Které knihy teď máte na nočním stolku?

No spíš pod postelí, na stolku mám lampičku, pod hlavou dobrý polštář a to je pak to správné počtení. A pod tou postelí mám tedy momentálně Hemingwayovy hlídky od Terryho Morta, protože od Hemingwaye jsem přečetla vše, co u nás vyšlo, a taky jsem byla na Kubě u jeho vily, a tak mě o něm pořád vše zajímá. A ještě Istanbul − Vzpomínky na město od Orhana Pamuka. Prostě je dobré vědět co nejvíc.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

To je těžká otázka. Není jen jeden a taky nikdy nebyl jen jeden. Momentálně mě nejvíc bere ovšem Michel Houellebecq a jeho PODVOLENÍ a také všechny jeho další knihy, které u nás předtím vyšly. Zrovna tak Haruki Murakami a také Šantaram Gregoryho Davida Robertse. Z českých autorů pak Josef Formánek (Mluviti pravdu, Prsatý muž a další). Z poezie hlavně Jiří Suchý a američtí beatnici.

Co jste četla, když jste byla malá holka?

Byly to hlavně pohádky Němcové, Andersena a Dva roky prázdnin od Verna. Vždy jsem stranila dobru, spravedlnosti, čestnosti a pravdomluvnosti.

Kterou knihu byste si chtěla přečíst, stále není dost času, ale vy víte, že to prostě musíte stihnout?

Korán, protože je aktuální a je dobré vědět!

Máte ráda životopisy muzikantů nebo další knihy, jež se věnují hudbě?

Samozřejmě. Čtu si moc ráda i hudbě. Velmi mne třeba oslovila Autobiografie Milese v překladu Josefa Rauvolfa, všechny knížky od Lubomíra Dorůžky, životopisy Edith Piaf, Evy Olmerové, Boba Dylana, Erica Claptona a mnohých dalších.

S kterým spisovatelem byste ráda zašla na skleničku dobrého vína a na co byste se ho chtěla zeptat?

Na sklenku dobrého červeného bych chtěla zajít s Josefem Škvoreckým a Lubomírem Dorůžkou, i když to už živě bohužel nejde. Ani bych se jich pořitom neptala na jazz, ale jak se jim líbí v tomhle našem současném světě?

A s kterým autorem byste se nebála strávit desetihodinový let přes oceán?

S Josefem Formánkem. Určitě bychom si dlouze povídali.

O čem byste si povídali?

O všem.

jarvis_57ed19ae498ea7cc5025cc33.jpeg