Společnost SpaceX multimilionáře Elona Muska je štikou v rybníce kosmického průmyslu; navzdory někdejším chmurným předpovědím skeptiků se jí podařilo vyvinout rodinu relativně levných kosmických nosičů, nepilotovanou kosmickou loď pro zásobování Mezinárodní kosmické stanice a úspěšně vyzkoušela opakovatelně použitelný první stupeň rakety. Vyvíjí pilotovanou kosmickou loď a tvrdí, že jejím konečným cílem je Mars…

Havárie, k níž došlo 1. září při plnění nádrží rakety Falcon 9 na rampě SLC-40, Elona Muska přinejmenším zpomalí − ale nejen to. Nechybí ani hlasy tvrdící, že může podrazit nohy celému Muskovu podnikatelskému impériu, do kterého patří také automobilka Tesla Motors, výrobce fotovoltaických systémů Solar City a další podnikatelské aktivity. Při havárii se totiž téměř doslova vypařily do vzduchu také desítky milionů dolarů v podobě telekomunikačního satelitu Amos-6 izraelské společnosti Spacecom. Jeho zkáza − ať už ji zavinilo cokoliv − oslabí kurz nejen akcií všech Muskových společností. Přinejmenším do doby, než se havárie vyšetří, což bude trvat nejméně několik měsíců.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Exploze, při níž se raketa Falcon 9 společnosti SpaceX změnila v ohnivou kouli už několik dní před startem, nepoškodila jen jednu z ramp na floridském mysu Canaveral.
  • Experti tvrdí, že může také nově rozdat karty ve výnosném průmyslu vypouštění telekomunikačních satelitů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.