Robotická auta se přesouvají ze sci-fi do reality a jistě budou hitem, protože komu by se po veselém večeru nechtělo jet domů ve svém. Nebo absolvovat polodenní jízdu po českých dálnicích-nedálnicích, aniž by se musel starat o kličkování mezi jámami. Startupová firma Drive.ai ale tvrdí, že auto, které se řídí samo, nebude k ničemu, dokud se k tomu ještě nenaučí mluvit. Její pracovníci věří, že teprve vůz, který bude schopný sociálních interakcí s těmi, jež veze, má šanci na trhu − podle nich se lidé svěří s důvěrou až stroji, jejž nebudou vnímat jako bezcitnou hromadu kovu, ale jako sobě rovnou osobnost. Cesta k tomu samozřejmě vede přes umělou inteligenci a schopnost stroje se učit. Pokud se to povede, rodí se nový fenomén − auto jako plnohodnotný člen rodiny.

Na tohle téma by se dala vymyslet řada zápletek humorných i vážných, jenomže tím to nekončí. Podle kybernetiků z Drive.ai by nestačilo, kdyby auta komunikovala jen s lidmi, ještě důležitější je, aby se mohla v silničním provozu domlouvat mezi sebou. To vypadá logicky, ale zkuste si to představit až do konce: sedíte v autě, které má lidskou povahu a zrovna se hádá s jiným autem, kdo z nich projede blížící se křižovatkou jako první. A když se chystáte do toho vložit, uslyšíte jen: "Hele, tebe se nikdo na nic neptal…"

Ale humor stranou. Umělá inteligence je zřejmě věc, kterou nejde zastavit. A chytrá auta s vlastní osobností naznačují, že může přijít v mnoha podobách, z nichž některé si zatím ani neumíme představit.