Pětadvacáté patro pražského mrakodrapu na Pankráci nenechá nikoho na pochybách. Tady určitě nesídlí nějaká "no name" firma. , která před dvěma lety pojala osobní bankroty lidí jako regulérní byznys, v jehož zájmu se dostala i do ostrých sporů s ministerstvem spravedlnosti.

A dnes je s 3300 rozběhnutými případy a 25milionovými tržbami suverénně největší na trhu osobních insolvencí. Protože se svého času chytře zorientovala a zajistila si, aby od soudů dostávala nejvíc případů zadlužených lidí. "Ano, rozhodli jsme se to rozjet jako podnikatelský projekt. Myslím, že je to přirozené. I v jiných oborech vám poskytují nejlepší servis velké společnosti − nechci se dotknout menších podnikatelů, ale přece jen je velká firma zárukou, že dostanete určitý standard," říká společník a advokát Oldřich Řeháček.

Kolečko, v němž se točí byznys

Administraci insolvencí City Tower založili v roce 2013 advokáti kolem kanceláře Císař Češka Smutný. Následující rok začala platit změna insolvenčního zákona − a tady je třeba odbočky: státem jmenovaní správci do té doby dostávali od soudů případy dlužníků podle sídla. Kdo měl kancelář v Praze 1, přitékala mu z prvního pražského soudu také řízení lidí, kteří nezvládali splácet půjčky a soud jim schválil oddlužení − tedy že během pěti let skoro vše, co vydělají, dají na umoření dluhů. A že věřitelé se spokojí se splacením minimálně 30 procent pohledávek.