V loňském roce dosáhl celkový vývoz tuzemských firem 3,89 bilionu korun. To znamená, že se export z Česka oproti roku 1993 téměř zdesetinásobil. Růstu vývozu se v posledních letech snaží pomáhat Česká národní banka oslabováním koruny, díky kterému české zboží pro zahraniční partnery zlevnilo. Podle Asociace exportérů přispěly intervence ČNB za poslední dva roky k růstu exportu až o 450 miliard korun. "Většině podniků by euro pod 25 korun (dnes je na 27 korunách, pozn. red.) způsobovalo existenční problémy. Některé už ale budou mít potíže i s poklesem o korunu," popsal místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Nejde ale jenom o kurz koruny. Pokud se mají české firmy více prosadit ve vývozu mimo země EU (do unie v současnosti směřuje téměř 85 procent českého exportu), je důležité nabídnout zahraničním partnerům například v Africe či Asii také připravené financování projektů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.