Referendum o nádraží v Brně… Už zase? řekne si asi kdekdo. Chápu. Kauza brněnského nádraží už má víc dílů než Tak jde čas s Esmeraldou dohromady. Hlavní postavy už opakovaně zemřely a vytratily se ze scény, přišly zase nové, které zopakovaly stejné chyby jako v minulé sérii a opět se odporoučely, ale nádraží se neodsunulo ani o píď. Nějací zelení bezmozci, jak by řekl kolega Brezina, teď zase vyvolali referendum, ale nikdo vlastně už neví, proč by k němu měl chodit.

Ač je to strašná otrava, pojďme si k tomu říct několik slov. Brněnské nádraží, přesněji Železniční uzel Brno (ŽUB) je důležitý pro budoucnost celé české železniční sítě. Už dnes tvoří v systému kapacitní špunt, který má daleko menší propustnost, než by si zasluhoval a než jaká je poptávka regionální, nákladní, ale už i dálkové osobní dopravy. Pravé peklo nás však může čekat v budoucnu. Dnes jezdíme po železnici rychlostmi jako před 100 lety a všichni, kdo chápou význam a potenciál železnice, si přejí, aby se u nás prosadil koncept vysokorychlostní železnice. Jenže do Brna se dnes umístit takováto vysokorychlostní trať (VRT) nedá. A proto se nedá ani udělat síť VRTek, protože spojení velkých sídel je její jediný smysl. Aby to šlo, musíme mít nové modernizované nádraží. A my se neumíme už 100 let dohodnout, kde ho postavíme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.