Dlouhé vlasy, rokenrol a plast

Francie zakázala plastové nádobí na jedno použití (šálky, tácky a příbory). Nově se bude smět používat jen jednorázové nádobí z přírodních materiálů, které je schopno rychlejšího rozkladu. Zákon, který začne platit v roce 2020, je součástí ambiciózního plánu nazvaného Zelený růst, který má pomoci odvrátit klimatické změny.

Jenže zákaz není "zelený" ani náhodou, a to z několika důvodů. Na umytí běžného nádobí potřebujete horkou vodu, jar a čas strávený u dřezu. Případně myčku. Ve všech těchto případech spotřebováváte energii. Někdy je mytí ekologičtější, ale existuje i spousta situací, kdy jednorázové nádobí vyjde energeticky a časově výhodněji než klasický porcelán. Ve Francii ale nic neporovnávali. Jednu z alternativ prostě zakázali, jak už to ouřadové dělají. Plast je symbolem ekologické apokalypsy a zakazovat symboly je oblíbeným postupem hlupáků s mocí, kteří o světě kolem sebe nepřemýšlejí. Zákaz je násilný ideologický akt omezující svobodu − ať už jde o dlouhé vlasy, rokenrol nebo nově plastové tácky. Jediným skutečným problémem jednorázového plastového nádobí je jeho třídění a recyklace, která svědčí i o kulturnosti konkrétního národa. Češi jsou v třídění plastů druzí v Evropě, zatímco Francie až kdesi na chvostu. Své bordelářství teď řeší zákazem symbolu. Až zase ponesete plasty ke žlutému kontejneru, můžete si v duchu říct, že jsme lepší.

Výročí, o kterém se mlčelo

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.