Za časů Karla Marxe Evropou obcházelo strašidlo komunismu. Teď se začíná zjevovat podobný bubák: důchod pro všechny. Myšlenka na pohled populistická a lehce šílená dostává smysl s nástupem umělé inteligence. Ta nejspíš způsobí větší revoluci, než byla průmyslová: zatímco tehdy stroje nahradily jen manuální práci, robot zvládne všechno. Co pak s lidmi? Ne náhodou Marxův komunismus zrodila právě průmyslová revoluce.

Ekonomové zatím v souvislosti s rozdáváním peněz řeší ekonomické teorie, sociologové vidí konečně silné téma pro svou vědu, o jejíž vědeckosti doteď mnozí pochybovali, a politici začínají větřit skvělý hit do volebních kampaní.

Málokoho ovšem zajímá, co se opravdu stane s reálnými lidmi, až vyhraje politik, který to slíbí, až ho přetrumfne jiný politik, který už neslíbí jen symbolické částky, ale plný důchod, a až ekonomové vymyslí, komu ty peníze sebrat. Přitom není tak těžké to zjistit, stačí se podívat na nezaměstnané na dávkách: nuda, deprese, rozpad rodin, ztráta smyslu života, alkoholismus, drogy, kriminalita… Přeškolovat? Jak? Jak uděláte z manažera hudebního skladatele?

Narážíme tak na další podobnost s komunismem: zaručený příjem je nádherná myšlenka − ale asi ne pro náš biologický druh. Takže to vypadá, že máme problém podobný, jako byl komunismus ve své nejděsivější podobě. Protože peníze zadarmo a všem je něco, za co mohou lidé, kteří ztratili smysl života, bojovat, vraždit a umírat stejně dobře jako za vidinu ráje na zemi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.