Na začátku srpna skončila lhůta pro předložení připomínek k návrhu změn tarifní vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která nově určuje odměny soudních exekutorů. Exekutoři se proti záměru ministra spravedlnosti Roberta Pelikána snížit o třetinu exekutorský tarif od počátku velmi razantně ohrazují s poukazem na to, že změna bude pro mnohé, zejména menší exekutorské úřady likvidační a dojde k ohrožení vymahatelnosti práva u nás. Exekutorská komora ústy své prezidentky Pavly Fučíkové dokonce naznačila, že současné postoje a mediální prezentace ministra Pelikána jsou "naháněním politických bodů na jakémsi veřejném nepříteli a přispívají k již tak enormní averzi vůči exekutorům a jejich zaměstnancům ve společnosti". Ta v posledních měsících opět vyvrcholila střelbou na vykonavatele přímo při provádění exekuce.

Po uplynutí připomínkovací lhůty se Exekutorská komora nechala slyšet, že aktuální návrh tarifní vyhlášky považuje za protiústavní, a pokud dojde k jejímu vydání bez zohlednění připomínek, je připravena iniciovat v této věci stížnost Ústavnímu soudu. "Protiústavnost ministerské vyhlášky spatřujeme především v tom, že podmínky a omezení pro výkon určitých povolání včetně profese soudních exekutorů mohou být stanoveny pouze zákonem, a nikoliv vyhláškou. Svým postupem ministr toto pravidlo, které je zaručeno Listinou základních práv a svobod, obchází, protože vytváří na exekutory takový ekonomický tlak, který povede k jejich redukci," vysvětlila prezidentka komory Pavla Fučíková.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.