Odborářem je už více než čtvrt století, do nejvyšší funkce − na šéfa Českomo­ravské federace odboro­vých svazů − se propracoval před dvěma lety. Proč si Josef Středula vybral kariéru zástupce zaměstnanců? A láká ho politika? "Ze srovnání počtu členů odborů a politických stran to vypadá, že je nyní více sexy být odborářem než členem politické strany," odpovídá Středula s tím, že na konec odborářské kariéry zatím vůbec nemyslí.

V odborech působíte přes 25 let. Jak k tomu dojde, že se z člověka stane "kariérní" odborář?

Dostal jsem se k tomu vlastně trochu náhodou. V listopadu 1989 jsem praco­val ve Vítkovických železárnách. Pochá­zím z rodiny, kde se běžně poslouchala Svobodná Evropa. Slyšeli jsme zprávy o tom, co se v těch  dnech dělo v Praze, začali jsme chodit za studenty na Vysokou školu báňskou a zároveň jsme začali dělat pořádek ve firmě. Tehdy ještě management ve Vítkovicích organizoval aktivity proti akcím studentů, takže jsme se rovnou dostali do konfliktu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.