Německý obr a český trpaslík, tak lze charakterizovat poměr mezi ekonomikami obou sousedních zemí. Bohužel nejde zdaleka jen o velikost, ale také o kvalitu. Což má historické kořeny a je dáno i rolí Němců jako hybatelů civilizačního a zejména industriálního pokroku ve střední Evropě. K vyrovnávání rozdílné hospodářské úrovně docházelo jen občas, například za Karla IV., krátce po obou světových válkách, když se Německo vzpamatovávalo z porážek, a naposledy za "českého hospodářského zázraku" na počátku 21. století.

Teď se sbližování v důsledku světové finanční krize zastavilo. Podle údajů Eurostatu dosahoval v roce 2005 německý HDP na osobu vyjádřený standardem kupní síly 146 procent českého a loni 147 procent. O tom, že srovnání ekonomické úrovně je během na dlouhou trať s nejistým výsledkem, svědčí i pohled Ekonomu do historie.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Angloamerické nálety rozbily v Německu velkoměsta a dopravu, avšak více než 80 procent produkčních kapacit zůstalo zachováno.
  • V roce 1968 byl HDP na osobu v Německu zhruba o polovinu vyšší než u nás, v roce 1989 přibližně dvojnásobný a také nyní je podle Eurostatu vyšší o 47 procent.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.