Při odbavování se zařazujte zásadně za Asijce. Balí se nalehko, cestují úsporně a na nohou mají často nazouvací boty, takže při kontrolách nezdržují ostatní. Tak rozumoval americký herec George Clooney ve filmu Lítám v tom, kde ztvárnil zaneprázdněného konzultanta trávícího ve vzduchu 322 dní v roce.

Naopak radil vyhnout se ve frontách cestujícím s batolaty, protože složené kočárky jim padají z rukou přibližně každých dvacet minut. A už vůbec nedoporučoval řadit se za staré lidi, kteří mají těla plná kovových implantátů. Ano, je to diskriminační, jak mimochodem podotkla i jeho filmová spolucestující v odbavovací hale. "Jenže tyhle stereotypy prostě fungují," setřel ji Clooney.

Nemusíte se zrovna snažit překonat magickou hranici 10 milionů nalétaných mil jako americký herec, ale jistě máte i vy svoje zaručené tipy, čím se zabavit na palubě, u jakých aerolinek si vychutnat to nejlepší jídlo, nebo dokonce jak se upgradovat do první třídy.

Mimochodem, vtipné triky na cestování sdílí na falešném twitterovém účtu GSElevator i údajný zazobaný bankéř z newyorské pobočky Goldman Sachs. Zastává třeba názor, že placená wi­-fi na palubě letadla se nevyplatí, neboť je pomalá, a navíc svádí k práci, kterou si můžete nechat až do kanceláře. Kdy jindy si najdete několik hodin v kuse, abyste se mohli v klidu podívat na film, dočíst dlouho odkládanou knihu nebo prostě jen odpočívat?

Oslovili jsme jedenáct českých manažerů a zeptali se jich: Jak si cestování zjednodušujete či zpříjemňujete vy?

1. Přeskočte fronty v Dubaji
Martin Heřmanský, ředitel Harley­-Davidsonu pro střední a východní Evropu

Pro cesty do Dubaje vždy využívám službu Marhaba Services, která zajistí hladký pohyb po tamním letišti. Velmi často tam totiž bývají, zejména v turistických špičkách, obrovské, až několikahodinové fronty na odbavení u imigračního úředníka. Marhaba Services vám za poplatek umožní přednostní odbavení, navíc vás vozíkem odveze z gatu až k úředníkovi, případně vám pomůže s vyzvednutím zavazadel.Manažeři_fronta

2. Před letem si dejte gin s tonikem
Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group

Na cestách trávím několik měsíců v roce, takový poměr mezi soukromým a pracovním životem mi vyhovuje. Do zahraničí zásadně cestuji letadlem, aut už jsem se v životě nařídil dost. Pokud jde o letiště, nemám nic proti Praze. Vyhovuje mi rodinná atmosféra a přijatelná velikost. A tip před dlouhým letem? Je fajn dát si gin s tonikem, po něm se dobře spí.

3. Hýčkejte si své ticho
Martin Sedlacký, výkonný ředitel Air Baltic

Svůj let si nedokážu představit bez dostatku vody a sluchátek, která mě izolují od okolního hluku.

4. Držte se osvědčených hotelů

Jan Čupa, regionální manažer Axa Assistance pro střední Evropu

Ubytování si rezervuji obvykle přes Booking.com, používám ale také Hoteltonight nebo aplikaci hotelové skupiny Accor, která má hotely snad všude v Evropě. Nicméně jakmile najdu osvědčený hotel v dobré čtvrti, držím se ho. Člověk se často spálí, fotky na portálech jsou nadesignované, ale realita velmi různá… Při stejné ceně.

5. Půjčte si v cílové destinaci auto
Jan Hummel, majitel Fruitisima

Od taxikářů se nic nedozvíte a trable s nimi kazí náladu. Mně se často jeví auto jako užitečné, když se potřebuji podívat na místa, kam bych se jinak nedostal.

6. Pohlídejte si případné zpoždění
Martin Heřmanský, ředitel Harley-Davidsonu pro střední a východní Evropu

Rád využívám aplikaci Trip Case, kam se ukládají zabookované letenky, zobrazuje se status daného letu, případná zpoždění nebo číslo brány, z níž letadlo odletí či u které naopak přistane.

7. Rezervujte si sedadlo na Seatguru.com
Martin Sedlacký, výkonný ředitel Air Baltic

Používám to hlavně u dálkových letů. Pokud letím v ekonomické třídě, rezervuji si sedadlo u únikového východu, kde je víc místa. Také se snažím nastupovat jako poslední, protože když objevím čtyři volná sedadla vedle sebe, jsou moje. I když to bych neměl jako zaměstnanec aerolinek doporučovat, protože pro letecké společnosti je velmi důležité včasné usazení všech cestujících.jarvis_57b49f61498eaa0470d69166.jpeg

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.