Rozhovory o zastavení bojů ve dvou jihosúdánských provinciích zkrachovaly ani ne týden po zahájení. Podle agentury Reuters to uvedl hlavní vyjednavač vlády v Chartúmu. Představitelé Súdánu a povstaleckých hnutí se vzájemně obviňují ze zmaření pokusu o příměří, které se nepodařilo vyjednat ani před dvěma lety.

"Mírové rozhovory zkrachovaly kvůli nedostatku skutečného zájmu ozbrojených hnutí na dosažení dohody o zastavení bojů... jsou to lidé, kteří žijí z války," řekl hlavní vyjednavač súdánské vlády. Mluvčí Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí (SPLM-N) naopak obvinil z krachu jednání Chartúm: "Vláda nechtěla mír... nabídli jsme velké ústupky, ale vláda zůstala na svých pozicích a nebyla ochotna ustoupit v ničem".

Vládní představitel jako hlavní důvod ukončení rozhovorů označil pro Chartúm nepřijatelný požadavek, aby povstalecké oblasti po uzavření příměří dostaly letecky humanitární pomoc z Etiopie, Jižního Súdánu a Keni.

O zastavení bojů se jednalo v metropoli sousední Etiopie Addis Abebě. Rozhovory navázaly na nedávný plán politického usmíření zprostředkovaný Africkou unií, na který přistoupily hlavní povstalecké skupiny i Chartúm. Podobná jednání o příměří z prosince 2014 nicméně také neuspěla.

V jihosúdánských provinciích Jižní Kurdufán a Modrý Nil proti sobě bojují vládní jednotky a povstalci ze SPLM-N, kteří chtějí pro svou oblast nezávislost. Boje se rozhořely v červenci 2011 krátce předtím, než se od Súdánu odtrhl Jižní Súdán. Chartúm se snaží rebelii potlačit a z podpory povstalců obviňuje sousední Jižní Súdán, který to ale popírá.

Střety v Jižním Kurdufánu a v Modrém Nilu ohrožují na milion lidí, z nichž kolem 200 tisíc uteklo do Etiopie nebo do Jižního Súdánu.