Jen od začátku letošního roku stoupl počet Čechů se zbrojním průkazem o šest tisíc. Vlastní jej nyní bezmála 298 tisíc lidí. Ještě dramatičtější je růst registrovaných palných zbraní. Za loňský rok se jejich počet v českých domácnostech zvýšil o více než 50 tisíc; Češi jich tak dnes doma mají přes 800 tisíc. Jde o obrácení trendu z let předchozích, kdy zájem o zbraně naopak klesal.

Proč stále více lidí touží po vlastní zbrani? Šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek nachází jasné příčiny. "Zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě, příliv nelegálních migrantů a obava o vlastní budoucnost. Do toho navíc přišla snaha Evropské komise omezit právo občanů vlastnit zbraň," tvrdí Hynek. Zpřísnění pravidel pro držení legálních zbraní, které chystá Evropská komise, podle něj paradoxně snahu lidí pořídit si zbraň co nejrychleji posílilo. "Nechtějí čekat, až jim to někdo zakáže," myslí si Hynek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Počet legálně držených zbraní v Česku jen za loňský rok vzrostl o 50 tisíc.
  • Češi vyhledávají především zbraně pro vlastní ochranu, zejména samonabíjecí pistole.
  • Dalšímu "ozbrojování" Čechů může zamezit chystaná evropská směrnice zpřísňující legální držení palných zbraní. Její nejtvrdší varianta ale zřejmě neprojde.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.