Americká společnost je tak rozklížená, že i prezident Obama musí své občany a svět uklidňovat, že nejsou tak rozdělení, jak se zdají. Na ulicích se množí násilnosti, které mají rasový podtext a soustřeďují se kolem útoků policie, na niž je posléze útočeno. Zemi také rozděluje volba mezi Trumpem, jehož program je založen na nenávisti, strašení a urážkách, a Clintonovou, která zase symbolizuje mírnější rétoriku, kontinuitu a řád − a tak trochu nudu.

V sousedním Rakousku je hrana nože ještě ostřejší − buď mladého hnědnoucího Trumpa, slibujícího radikální řešení, nebo postaršího, milého levicového ekologa. Buď, anebo. Nic mezi. A národ je rozdělen tak těsně vedví, že skutečně dochází k tomu, že záleží na každém hlase. Největší síla demokracie (záleží na každém hlase) se však paradoxně stává noční můrou (může o budoucnu země skutečně rozhodnout pár hlasů?). Jakou má legitimitu rozhodnutí, kde je národ tak rozdělený, že rozhoduje několik hlasů?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru