Čínský vývoz i dovoz klesly minulý měsíc více, než se čekalo. Světová poptávka vázla, zatímco vyhlídky na jednom z největších čínských exportních trhů v Británii jsou po přelomovém červnovém referendu temnější. Propad importu pak podle pozorovatelů naznačuje, že účinky série kroků na podporu čínské ekonomiky zřejmě utichají. Čínský celní úřad ve středu podle agentury Reuters uvedl, že situace v zahraničním obchodu bude letos vážná.

Vývoz z Číny se v červnu snížil meziročně o 4,8 procenta a dovoz do Číny klesl o 8,4 procenta. Propad je v obou případech horší než očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 4,1 procenta, respektive o pět procent.

Přebytek zahraničního obchodu se v červnu snížil na 48,11 miliardy dolarů z květnové úrovně 49,98 miliardy dolarů. Za celé první pololetí letošního roku se čínský export snížil o 7,7 procenta.

"Světová ekonomika stojí před řadou nejistot. Je to například brexit, očekávání ohledně zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou, kolísavost na mezinárodních finančních trzích, geopolitická situace, hrozba terorismu… tyto (faktory) zasáhnou důvěru spotřebitelů a investorů po celém světě a budou brzdit zahraniční obchod," uvedl podle agentury Reuters mluvčí celního úřadu Chuang Sung-pching. "Domníváme se, že situace v zahraničním obchodu Číny zůstane v tomto roce špatná a složitá. Tlak je stále relativně velký," uvedl také.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Vývoz do USA klesl v červnu meziročně o desetinu a vývoz do Evropské unie se snížil o 3,6 procenta. Spojené státy a EU jsou dvěma největšími exportními trhy Číny.

Data ale také ukazují, že čínský export oceli byl druhý nejvyšší v historii. To naznačuje jednak skomírající domácí poptávku, ale také možné další spory s hlavními obchodními partnery Číny.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes svým čínským protějškům v Pekingu řekl, že nadměrná výrobní kapacita v čínském ocelářském sektoru je velmi vážný problém.