Stržanov se podobně jako stovky jiných vesnic během uplynulého půlstoletí společensky a kulturně vyprázdnil. Obec, z níž je dnes jedna z městských částí Žďáru nad Sázavou, mívala vlastní školu, ochotnické divadlo, hasičský sbor i hospodu. To všechno je už dávno minulost. Děti jezdí od 70. let za výukou do vedlejší vesnice, požární ochranu zajišťují hasiči ze Žďáru a divadlo pamatují jen ti nejstarší. Návštěvník by marně hledal i hostinec U Leopoldů, který svého času fungoval i jako kino. Právě hospoda, přesněji její náhradní verze, však jako jediná "instituce" ve Stržanově pořád funguje.

Nápad vznikl zhruba před patnácti lety. V bývalé hasičské zbrojnici, která po zrušení sloužila jako kulturně-společenský objekt spravovaný žďárskou radnicí, se začala scházet partička lidí nad točeným pivem. Postupně se ukázalo, že je zájem o stabilnější provoz. Budovu hasičárny koupil soukromník a z občasného posezení vznikla do značné míry nová hospoda. Uvnitř je dnes standardní výčepní pult, dá se sedět i na zahrádce pod pergolou, v létě se sejde i několik desítek lidí. Otevřeno je čtyřikrát do týdne od šesti do devíti večer. V pátek, kdy pravidelně dochází partička starších chlapů na mariáš, se zavírá až o půlnoci. Chodí se také na fotbalové nebo hokejové přenosy, na požádání se otevře i pro oslavy, svatby a jiné akce. Výčep je určený domácím, turistu ale neodmítnou. Čepuje se jedenáctka Rebel, půllitr stojí 20 korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.