Začátkem června zazvonil Jánu Ilavskému telefon. Ze sluchátka se ozval zaměstnanec firmy Apple a prosil o zaslání fotografií z doby, kdy Ilavský tvořil svou hru pro chytré telefony Chameleon Run. Tu prodává na platformě AppStore, provozované právě Applem. Ilavského žádost překvapila, neboť nic podobného technologický gigant od programátorů aplikací umístěných v jeho obchodě běžně nevyžaduje.

Záhy přišlo vysvětlení. Ilavský se s Chameleon Runem stal fina­listou prestižní soutěže Apple Desing Awards a od Applu dostal pozvánku na vyhlášení soutěže v San Francisku. Ze slavnostního večera si odvezl jednu z deseti hlavních cen.

Pro 34letého Ilavského, který se programování her pro mobilní telefony věnuje už několik let a za tu dobu jich napsal celkem 16, je zisk ceny Applu za design doposud největším úspěchem. Díky čemu se mezi vývojáři z celého světa prosadil? Ozvláštnil jednoduchý koncept takzvaných her autoběhaček, v nichž hráč ovládá samoběžící postavičku, skáče s ní přes překážky nebo se jim vyhýbá.

V Chameleon Runu smí figurka dopadnout pouze na objekty se shodnou barvou, jako je ta její. Její zbarvení přitom hráč podle potřeby proměňuje. Hra zaujala právě výtvarným ztvárněním a Ilavskému vedle ceny od Applu vynesla miliony korun.

Propadák za statisíce

Nikdy přitom skutečně nevěřil, že se tvorbou her bude jednou živit. Spíš mu to připadalo jako sci-fi, byť si to přál už od dětství, které prožil na svém rodném Slovensku. Do Prahy se vydal studovat Matematicko-fyzikální fakultu, jarvis_57861a44498e8380ef7d593a.jpegprotože mu přišla lepší než školy doma. Rovněž herní komunita je v tuzemské metropoli podle něj vyvinutější.

Programoval už během studií, ale zprvu se domníval, že se bude živit jako hudební producent. Tato úvaha se časem podle jeho slov ukázala jako "ne zrovna lukrativní". Po absolvování školy se tak rozhodl zužitkovat své vývojářské dovednosti a začal podnikat v tvorbě mobilních aplikací. Trefil se do vhodného okamžiku. Byl rok 2008 a Apple tehdy spustil obchod s aplikacemi pro iPhone, což malým a nezávislým vývojářům umožnilo nabídnout celému světu své aplikace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.