Hodnota uměleckých děl se nerozkolísá s inflací, rozbouřenými kapitálovými trhy ani s hrozícím brexitem. Odborníci proto doporučují, aby člověk, který chce zhodnotit peníze, vložil část kapitálu do umění. "Jenže 95 procent investorů to nedělá, protože oblasti nerozumí," říká Jozef Barta, někdejší bankéř a nyní ředitel společnosti Artstaq. Tato firma v dubnu spustila on-line burzu s uměním založenou na principech, jaké platí na kapitálových trzích. Důmyslný ratingový systém oceňuje obrazy podobně jako akcie. Otevírá tak možnost investovat do umění i lidem bez znalostí tohoto trhu.

Obchodování s obrazy na aukcích není příliš transparentní, navíc v případě potřeby se uměleckých děl nelze rychle zbavit. "Často dochází i k manipulacím s cenami," upozorňuje Barta, který sám do obrazů současných umělců investuje. Bez dobré znalosti trhu, případně bez zkušeného poradce, se investice do umění nemusí vyplatit. Správně člověk odhadne ještě tak cenu děl zemřelých klasiků jako František Kupka, ale pořizovat si obrazy žijících, méně známých umělců je dost riskantní. Právě na jejich hodnocení se zaměřuje společnost Artstaq.

S nápadem na vytvoření systému pro objektivní ohodnocování děl mladých umělců přišel architekt a pod­nikatel Roman Komárek, který nyní stojí i za strategickými rozhodnutími firmy. "Potkali jsme se a domluvili se na spolupráci," popisuje Barta, jak za­čalo jeho angažmá v projektu. Systém, do něhož vstupuje 70 různých parametrů, se ladil téměř dva roky. "Sledujeme, kolikrát umělec vystavoval, kde studoval, zda pronikl do ciziny, jak se prodávají jeho obrazy," vyjmenovává. Klíčovou roli hraje i váha jednotlivých parametrů. Než je vůbec umělec do systému vpuštěn, posuzují jeho kvalitu nezávislí recenzenti.