Evropa dostala pořádnou facku. Velká Británie nečekaně odplouvá od jejích břehů a sama Evropská unie se rozpadá. Odchod jedné z trojice hlavních mocností starého kontinentu po více než čtyřiceti letech členství asi nelze nazvat jinak.

Velká Británie se minimálně ekonomicky bez Bruselu obejde. Do Evropské unie jde necelá polovina jejího zahraničního obchodu a může se − jak připomíná historik Martin Kovář z Univerzity Karlovy − opřít o své nadstandardní vztahy s USA a také svým bývalým impériem. V Evropě, která pro ni rozhodně není srdeční záležitostí, pak pro ni jsou důležité hlavně země kolem Severního moře.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Brexit není zas takovým překvapením: Evropská unie nikdy nebyla pro Velkou Británii srdeční záležitostí.
  • Základem evropských problémů je podle politologa George Friedmana neschopnost zvládat ekonomické problémy.
  • Na starém kontinentě opět nabývá na síle nacionalismus, roste důraz na národní státy a suverenitu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.