Působení Miloše Zemana na Pražském hradě připomíná  panování francouzských králů, jak ho známe z lite­ratury. Dvůr pro vyvolené, kteří mezi sebou splétají intriky. Takovou představu o dění na Hradčanech pod­poruje mlha a informační prázdno, které nad Hradem vládne.

V Ekonomu jsme se pokusili podívat se skrz tento opar. Protože, ač se to řadě lidí nelíbí, Miloš Zeman se z velké míry podílí na obrazu Česka v zahraničí. Proto by mechanismy hradní moci neměly být tajné a lidé kolem prezidenta smrtelníkům nedostupní. O což, jak je zřejmé, usilují.

Výsledek? Vlivný poradce Martin Nejedlý není takový suverén. Překvapivě blízko Zemanovu srdci se dokázali dostat lidé, které na Hradě zanechal Václav Klaus. Třeba šéf protokolu Jindřich Forejt nebo šéf správy Hradu Ivo Velíšek. Komplikovaný je také vztah Nejedlého a kancléře Mynáře. A proč si Miloš Zeman tak rozumí s Jiřím Ovčáčkem?

P.S.: Příští číslo týdeníku Ekonom vyjde, vážení čtenáři, 14. července. Za celou redakci vám přeji ničím nezkažené léto.