O startu ruských a keňských sportovců na olympijských hrách v Riu má podle Mezinárodního olympijského výboru rozhodnout vždy příslušná mezinárodní sportovní asociace. MOV na úterním zasedání v Lausanne vyjádřil souhlas s rozhodnutím federace IAAF o potrestání ruských atletů a zákazu jejich startu na mezinárodních soutěžích včetně OH.

"Máme vážné pochybnosti, že sportovci z Ruska i z Keni jsou čistí," stojí v prohlášení MOV. Ten zároveň vyzval Světovou antidopingovou agenturu WADA, aby příští rok uspořádala konferenci, na které reviduje celý antidopingový systém. Zároveň ujistil, že pokud IAAF umožní některým ruským atletům startovat v Riu, bude to pod vlajkou Ruska, nikoliv pod vlajkou MOV.

"Každý závodník z Ruska nebo Keni, který si přeje startovat na OH v Riu, musí mít individuální svolení příslušné mezinárodní sportovní federace," řekl na tiskové konferenci po zasedání šéf MOV Thomas Bach. "Je to kvůli tomu, že v těchto dvou zemích je neuspokojivý antidopingový systém a my nemůžeme zaručit, že jejich sportovci nepodváděli. Máme v tomto případě velké pochybnosti o presumpci neviny," uvedl Bach.

Rada IAAF rozhodla o prodloužení zákazu startu ruských atletů kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu minulý týden v pátek. Šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov v úterý uvedl, že ruští atleti, kteří neměli pozitivní testy a potíže s dopingem, se odvolají k Mezinárodní sportovní arbitráži. "Právně je toto rozhodnutí neobhajitelné," prohlásil Žukov.

V Rusku se dokonce začalo hovořit o možnosti bojkotu olympiády ze strany všech ruských sportovců, což ale nepotvrdil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. "Zatím to je předčasná spekulace a nebudu to komentovat," uvedl Dmitrij Peskov. "Nikdo by asi takový precedent nechtěl," uvedl. Zároveň ale zopakoval, že Kreml se proti principu kolektivní viny ostře ohrazuje.

Šéf ruského olympijského výboru Žukov se kriticky vyjádřil k myšlence IAAF pustit do Ria ruské atlety, kteří žijí mimo Rusko a nepodléhají tamnímu dopingovému systému. To se týká i běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla problém ruského dopingu odhalit a je korunní svědkyní v celém případu. Mimo Rusko žije například také dálkařka Darja Klišinová.

"Bylo by to absolutně nefér," prohlásil Žukov. "Potrestání čistých ruských atletů a jejich vyloučení z her devalvuje olympijský úspěch a ničí olympijské myšlenky," doplnil.