Starému kontinentu hrozí zemětřesení. "Zoufale bych si přál, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie. Ale kdybych si měl na výsledek britského referenda vsadit, tipnu možnost, že odejde," řekl týdeníku Ekonom k blížícímu se britskému referendu historik a prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář.

Považuje se za anglofila a Velkou Británií se zabývá už více než 30 let. "Můj zájem o Anglii přišel s krásnou literaturou a přes muziku už za středoškolských studií. Nejdříve šlo o kumšt, teprve potom o historii, vysvětluje zájem o tuto zemi Kovář. Nyní jde o autora řady odborných publikací o době, kdy se ostrovní království stávalo prvořadou světovou mocností a politicky i ekonomicky předstihlo zbývající svět.

Kovář se teď strachuje hlavně o Evropu. "Podepsal jsem dopis, který Michael Žantovský poslal dramatikovi Tomu Stoppardovi. Nejen kvůli Anglii, protože jsem přesvědčen, že ať to tam dopadne jakkoliv, tak Velká Británie přežije. Ale hlavně kvůli Evropské unii a České republice," říká.

Zbývající Evropská unie by se mohla fragmentarizovat. "Vzniklo by silné jádro a měkký obal, posílilo by Německo a pro žádný spolek není dobré, když někdo příliš dominuje. K tomu by brexit mohl nastartovat rozklad jednotlivých členských zemí. Což by se dotklo Baskicka, Katalánska, severní Itálie nebo soudržnosti Belgie - to jsou nejreálnější možnosti.