Starému kontinentu hrozí zemětřesení. "Zoufale bych si přál, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie. Ale kdybych si měl na výsledek britského referenda vsadit, tipnu možnost, že odejde," řekl týdeníku Ekonom k blížícímu se britskému referendu historik a prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář.

Považuje se za anglofila a Velkou Británií se zabývá už více než 30 let. "Můj zájem o Anglii přišel s krásnou literaturou a přes muziku už za středoškolských studií. Nejdříve šlo o kumšt, teprve potom o historii, vysvětluje zájem o tuto zemi Kovář. Nyní jde o autora řady odborných publikací o době, kdy se ostrovní království stávalo prvořadou světovou mocností a politicky i ekonomicky předstihlo zbývající svět.

Kovář se teď strachuje hlavně o Evropu. "Podepsal jsem dopis, který Michael Žantovský poslal dramatikovi Tomu Stoppardovi. Nejen kvůli Anglii, protože jsem přesvědčen, že ať to tam dopadne jakkoliv, tak Velká Británie přežije. Ale hlavně kvůli Evropské unii a České republice," říká.

Zbývající Evropská unie by se mohla fragmentarizovat. "Vzniklo by silné jádro a měkký obal, posílilo by Německo a pro žádný spolek není dobré, když někdo příliš dominuje. K tomu by brexit mohl nastartovat rozklad jednotlivých členských zemí. Což by se dotklo Baskicka, Katalánska, severní Itálie nebo soudržnosti Belgie - to jsou nejreálnější možnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Brexit není nereálný a je nutné se připravit na štěpení unie i jejích členských států a nástup nacionalismu.
  • Většina britského obchodu jde už dnes mimo evropskou osmadvacítku.
  • Pokud Británie odejde, hrozí dvourychlostní Evropa. A Česko by skončilo mimo její jádro.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.