Werner Baumann působí dojmem typického německého manažera. Uhlazený padesátník nosí brýle s kulatými obroučkami a i přes roky strávené v Americe mluví anglicky se silným německým přízvukem. Verva, se kterou se v květnu ujal řízení německého chemického koncernu Bayer, však připomíná spíše velkolepé manýry amerických byznysmenů než diskrétní chování korporátního úředníka.

Ani ne měsíc po nástupu do funkce oznámil velké akviziční plány, které mají radikálně posílit přítomnost Bayeru v oblasti zemědělské chemie.

Baumann chce do své skupiny získat americkou společnost Monsanto, která je spe­cialistou na osivo geneticky modifikovaných plodin. Podnik, jehož tržní kapitalizace v té době činila zhruba 44 miliard dolarů, navrhl Bayer odkoupit za 62 miliard dolarů.

Americká společnost sice nabídku odmítla, dveře k dalšímu vyjednávání však zůstávají otevřené a trhy očekávají, na kolik se cena vyšplhá v dalším kole. Pokud Baumannovy plány vyjdou, bude se jednat o jednu z největších světových akvizic letošního roku.

Propojení by přitom přineslo pozitiva oběma podnikům. Pro Bayer je lákavá zejména divize geneticky modifikovaných plodin, americký gigant by zase potřeboval posílit svou divizi herbicidů a pesticidů. Kvůli té ostatně chtělo Monsanto před časem koupit švýcarskou společnost Syngenta. Společnosti se doplňují i svým zaměřením na geografické trhy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.