Na jedné straně "drátu" býval nejúspěšnější sázkař Billy Walters. Na straně druhé pak Tom C. Davis, bývalý člen představenstva společnosti Dean Foods, či Phil Mickelson, jedna z největších hvězd světového golfu. Tento triumvirát spojovaly peníze a řeči o Dallas Cowboys. Tedy přesněji řečeno, ty peníze byly dluhy z hazardu, které měli Davis a Mickelson vůči Waltersovi, a Dallas Cowboys krycí jméno pro Dean Foods, na jehož pohyby akcií pánové spekulovali.

Věřitel Walters si na těchto transakcích - v letech 2008 až 2012 - přišel na 40 milionů dolarů. Než si pro trio přišla před pár dny policie s obviněním. Waltersovi s Davisem tak reálně hrozí vězení, Mickelsonovi ostuda a pořádný PR problém a burzovní Amerika má další dílek do seriálu o skandálech s insider tradingem. A zároveň ilustrační příběh, který má studentům finančních trhů osvětlit, co je to "nekalé obchodování".

Muži, kteří si rádi hrají

Ústřední postavou je Billy Walters, devětašedesátiletá legenda amerického sportovního sázení a zakladatel kultovního Computers Clubu - syndikátu, který pomocí první výpočetní techniky terorizoval bookmakery v Las Vegas. Někdejší zkrachovalý obchodník s automobily, aktuálně multimilionář s odhadovaným jměním 200 milionů dolarů a jedna z klíčových celebrit Las Vegas, žonglující se sázkami na sport, na burze i na golfových hřištích. Dokázal vsadit i milion dolarů na výsledek jedné odehrané jamky.

Jeho spoluhráčem byl Tom C. Davis, sedmašedesátiletý bývalý úspěšný manažer, který byl v představenstvu texaské potravinářské firmy Dean Foods. Jednou hloupou (a finančně náročnou) vášní. Hazardem. Jejž podle dluhů - na jejichž zaplacení mimo jiné podle všeho zpronevěřil i 100 tisíc dolarů z charitativní sbírky na pomoc týraným ženám - nedokázal provozovat tak racionálně a přísně pragmaticky jako "kamarád" Walters.

A konečně Phil Mickelson, šestačtyřicetiletý golfista s pěti tituly z největších turnajů Majors a jeden z nejlépe placených amerických sportovců s ročním příjmem okolo 50 milionů dolarů. Taktéž kamarád (a dlužník) Walterse, taktéž pravidelný hráč v Las Vegas, taktéž dlouhodobý účastník burzovních hrátek, v jejichž rámci podle všeho dostává od svých známých řadu tipů, které akcie půjdou nahoru. Už před dvěma roky Wall Street Journal informoval, že Mickelsona neúspěšně vyšetřovala americká Komise pro cenné papíry SEC s podezřením na insider trading (společně se známým investorem Carlem Icahnem) v případě spekulací na akcie výrobce drogistického zboží Clorox, nyní spadla klec v případě Dean Foods. Mickelson sice není formálně obviněn, jeho jméno nicméně figuruje v případu jako "nevědomý spolupachatel".

Hodně výnosné akcie mlékárny

Celé schéma podle stávajícího šetření SEC začalo před osmi roky. Tehdy se zhmotnilo 20leté přátelství mezi Waltersem a Davisem, když druhý jmenovaný pustil svému známému informace o výsledcích prvního kvartálu roku 2008 (a celoroční projekci) největšího amerického zpracovatele mléka, společnosti Dean Foods. Walters nakoupil podle Bloombergu 220 tisíc kusů akcií Dean Foods, a když se Davisovy informace potvrdily, zinkasoval za pár dní profit ve výši téměř tří milionů dolarů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.