Recept nositele Nobelovy ceny za ekonomii Christophera Simse na hospodářský růst zní trochu bláznivě, ale má reálný základ: utrácet více, než máme, a neplatit dluhy. 

Christopher A. Sims (73)

Americký ekonom, který v roce 2011 dostal spolu s Thomasem J. Sargentem Nobelovu cenu za ekonomii za práci zabývající se „příčinami a následky v makroekonomii“. Vyvinul a použil takzvanou vektorovou autoregresi. Simsova práce pomohla překonat v ekonomických modelech slepou uličku, do které se dostaly v šedesátých letech. Je profesorem ekonomie na Princeton University v USA.

 "Vlády musí nyní utrácet více, než vyberou, a slíbit občanům, že deficity nebudou splácet," říká Sims. Podle něj je to jediné řešení, jak vrátit do Evropy inflaci a tím i dlouhodobý růst.

Ekonomové soudí, že záporná či velmi nízká inflace neodlišitelná od záporné odrazuje lidi od utrácení − a tím brzdí ekonomiku. Proto se centrální banky nyní snaží svými nástroji, monetární politikou, zvýšit inflaci.

I když ale snížily úrokové sazby až k nule a zvyšují objem peněz v ekonomice, inflace se neobjevuje. "V teorii to funguje, ale za nulových sazeb, když neuděláte nic jiného, to nepomůže," vysvětluje Sims. Tím "jiným" je rozhýbání ekonomiky deficitem.

Má to ale podmínku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se