Kdykoliv došlo v minulých letech ve sněmovně na nějaké sporné téma, přišel Marek Benda obvykle s návrhem, které ho ještě víc vyhrotilo. Jako když se před pěti lety poslanci dohadovali o novém, průlomovém občanském zákoníku. Na výjezdním zasedání v malebném parlamentním rekreačním středisku v Lipnici nad Sázavou tehdy konzervativní katolík Benda ohromil kolegy i uznávané právní kapacity: ať se do zákona dostanou dva druhy manželství - jedno, které je možné rozvést, a druhé, které musí trvat do smrti - ze kterého prostě nejde vystoupit.

Benda, mistr pozměňovacích návrhů, říká, že když vidí v zákoně díru, musí ji zaplnit svým nápadem. Některé vyjdou, jiné ne. Ale pro Bendu je důležité, že se pokusí dostat do zákona svůj svět. Jaký je? Zjednodušeně: kouřit se smí, policejní odposlechy jsou zlo, poslanci mají mít lepší platy a děti by měly ze zákona poslouchat rodiče. "Ano, tak to je - a jsem na to hrdý," potvrzuje Benda, že nejde jen o novinářskou zkratku.

Náhubek, který už nikomu nevadí

S Bendovými kuřárnami to bylo trochu složitější. Nebyly to přímo ony, které zabily návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Faktem ovšem je, že koalice se na kuřárnách nejdřív shodla. Ve finálním hlasování však mnozí poslanci ANO zvedli ruku proti celému zákonu - zřejmě aby to osladili ministru Němečkovi, s nímž má šéf ANO Andrej Babiš dlouhodobé spory.

Benda říká, že se inspiroval na Slovensku, kde restaurace také mohou mít oddělené místnosti pro kuřáky. Kdyby jeho návrh prošel, čeští hospodští by si směli otevřít malý "ajnclík", kam by nechodila obsluha a který by sloužil zkrátka jen na jednu cigaretu - a pak zase zpátky ke stolu. Bendovi, kterého mimochodem nejstarší z jeho čtyř dětí za kouření pravidelně peskuje, vadí, že se šrouby kolem kouření neustále utahují. Třeba že ubývá míst venku, kde si může zapálit. "Část lidí si myslí, že kuřáky je potřeba zabít: mně to smrdí, takže s tím smradem někam vypadněte. Smrdím vám i venku s cigaretou? No tak si ty tři metry poodejděte. Mně taky spousta věcí v životě smrdí, a nemyslím si hned, že by se měly zakázat," říká Benda.

Benda je kromě kouření vysazený také na vše, co se týká policie, rozšiřování pravomocí policistů a dalších věcí, které s tím souvisí. A v tomhle směru nechal ve sněmovně při prosazování "světa podle Bendy" docela výraznou stopu. V roce 2008 prosadil, aby bylo změnou trestního řádu zakázáno zveřejňování odposlechů v novinách a televizích. Přesněji těch, které ještě nezazněly u soudu. A aby se v médiích už neobjevovala jména a tváře obětí trestných činů. Paragrafy dostaly hned název "náhubkový zákon" a novináři i hlídači svobody médií varovali, že je to snaha o cenzuru.