Pokud nejste zrovna homofobní, tu myšlenku téměř devět let starého článku lze vnímat v podstatě pozitivně: "Peter Thiel, nejchytřejší venture investor na světě, je homosexuální. Ať se mu daří." Přesto ten článek z prosince 2007 je příčinou dnešní bitvy v Silicon Valley. Konfliktu, ve kterém si osobnosti technologického byznysu vyhraňují svůj postoj k bulváru a jenž hrozí přerůst v lokální válku o svobodu slova.

O to, jestli média mohou být za zásah do soukromí zničena. O to, jestli miliardáři mohou sázet na soudní procesy proti svým nepřátelům. A Peter Thiel, legenda mezi technologickými investory, který stál za prvními investicemi do PayPalu, Facebooku nebo Palantiru, je právě tím mužem, který z pozadí "diriguje armádu" a zároveň hloubí příkop v komunitě Křemíkového údolí. Na protější straně rokle - na straně médií - pak stojí třeba Pierre Omidyar, někdejší stvořitel eBaye.

Hulk Hogan a jeho fandové

Na počátku bylo porno, respektive skrytá nahrávka, ve které si americký wrestler a herec Hulk Hogan užívá s manželkou svého známého, rozhlasového moderátora Bubbyho Love Sponga. A kromě rozostřené akce je na nahrávce slyšet několik Hoganových komentářů. Poté co bulvární web Gawker toto video zveřejnil, Hogan přišel o řadu obchodních partnerů. "Úplně mě to zničilo," tvrdí Hogan.

Líbit si to nenechal. "Velký bílý muž" vstoupil do boje s Gawkerem a vydavatele zažaloval za nepři­měřené narušení soukromí, za emocionální újmu, za narušení osobních práv. Celkem požadoval sto milionů dolarů. Soud na Floridě mu tuto náhradu škody přiznal i se 40procentním bonusem. Gawker se proti pokutě odvolal, pokud neuspěje, bude to pro něj velmi pravděpodobně likvidační. A velký podíl na tom bude mít i Peter Thiel. Ten totiž v rozhovoru pro New York Times přiznal, že Hogana ve sporu podpořil částkou 10 milionů dolarů. Udělení lekce Gawkeru považuje za jeden ze svých největších filantropických počinů.

Ovšem podpory bohatých a vlivných se záhy dočkala i druhá strana sporu. Za zakladatele bulvárního serveru Nicka Dentona se například postavil zmíněný Pierre Omidyar.