Evropská komise dala státům návod, jak si poradit se sdílenou ekonomikou. Vlády v Evropě si často neví rady, co s firmami jako Airbnb nebo BlaBlaCar, které nejsou tradičními poskytovateli služeb a pouze spojují nabídku ubytování či spolujízdy s poptávkou. Ohrožují ale tradiční taxikáře či hoteliéry, kteří musí dodržovat v některých zemích velmi přísná pravidla.

Komise teď doporučuje státům například to, aby určily hranici, kdy lidé poskytují své služby v rámci těchto platforem jen občas a kdy si z toho už udělali profesi. Vlády by měly proto určit, kolik dní v roce může člověk svůj byt pronajímat turistům bez toho, aby k tomu potřeboval licenci či povolení, jaké se vyžaduje u tradičních hoteliérů. "Některá města určila například strop 30 nebo 60 dní v roce," popisuje komise, jak by limit mohl vypadat.

Cílem doporučení komise je sjednotit pravidla napříč Evropskou unií a zjednodušit interakci spotřebitelů, podnikatelů, ale i úřadů se sdílenou ekonomikou.

Sdílená ekonomika

Co to je?

Ekonomický model založený na sdílení, půjčování, výměně nebo pronájmu věcí či služeb. Je postavený na nějaké formě reciprocity. Díky technologickým možnostem v současné době vznikají platformy nebo rovnou společnosti sdružující lidi, kteří mají zájem se na sdílené ekonomice podílet. Tyto společnosti typicky mívají systém, ve kterém se lidé navzájem hodnotí, aby si mohli důvěřovat.

Proč to lidé dělají?

Podle průzkumů se lidé aktivně zapojují do sdílené ekonomiky nebo ji jen využívají z několika nejčastějších důvodů: šetří peníze, je dobrá pro životní prostředí, poskytuje velkou flexibilitu a je praktická.

Jak to funguje?

Lze sdílet téměř vše. Od bytu (Airbnb, HomeAway), přes auto (Uber, BlaBlaCar, Car Around), kolo (Liquid), wi-fi (Fon), až po dluhy (Lending Club, Zonky).

Evropské státy totiž dosud regulovaly firmy postavené na sdílené ekonomice různě. Tento roztříštěný přístup pak ale podle komise způsobuje velkou nejistotu jak pro nové platformy sdílené ekonomiky, tak pro tradiční provozovatele služeb.

Férové podmínky pro všechny

"Konkurenceschopná evropská ekonomika potřebuje inovace, ať už v oblasti zboží nebo služeb. Náš úkol je vytvořit takové regulace, které dovolí rozvoj nových byznysmodelů, ale zároveň ochrání zákazníky a zajistí férové zdanění a podmínky pro zaměstnance," řekl místopředseda komise pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen.

Největších problémů, které je potřeba v rámci sdílené ekonomiky řešit, je podle komise několik: ochrana spotřebitele, pracovní právo, závazky a zodpovědnost, přístup na trh a zdanění.  

Státy by měly podle komise proto například v oblasti zodpovědnosti rozlišovat mezi platformami, které samy poskytují služby, a těmi, které vystupují pouze jako zprostředkovatel mezi nabídkou a poptávkou.

Platformy sdružující lidi, kteří služby vykonávají, by měly být zodpovědné pouze za služby, jež poskytují ony samy, jako například převod plateb. Platformy, které slouží zase pouze jako zprostředkovatel a pasivní místo střetávání nabídky s poptávkou, by neměly zodpovídat za pravdivost informací, které jejich uživatelé poskytují. Podle komise je tak v případě zodpovědnosti firem a platforem potřeba přistupovat ke každému případu zvlášť.

"Pokud se nám podaří nastavit vše od začátku správně, představuje sdílená ekonomika velké možnosti pro spotřebitele i podnikatele. Vyzýváme členské státy, aby své již vytvořené regulace znovu přehodnotily a sladily s našimi vodítky. Jsme připraveni jim s tím pomoct," řekla Elzbieta Bienkowska, eurokomisařka pro vnitřní trh, průmysl a podnikání.

Firmy postavené na sdílené ekonomice iniciativu komise většinou vítají. "Zatěžující a nepřiměřené předpisy často dopadají nejvíce na pracující lidi a rodiny, které potřebují tento příjem ze všech nejvíc," uvedl ředitel Public Policy v Airbnb pro Evropu, Střední východ a Afriku Patrick Robinson.

Podobně to vidí také mluvčí společnosti Uber Praha Barbora Polachová, podle které dala komise "jasně najevo, že zákony Evropské unie chrání oblast služeb postavených na principech sdílené ekonomiky před přehnanými restrikcemi".

Pět procent Evropanů už nějaké služby "sdílelo"

Sdílená ekonomika je v Evropě zatím na začátku, ale rozvíjí se velmi rychle, a to obzvláště v některých sektorech, jako je doprava, krátkodobý pronájem, domácí práce nebo technické služby. Hrubý příjem ze sdílené ekonomiky byl podle odhadů Evropské komise v uplynulém roce v Evropě 28 miliard eur, tedy asi 757 miliard korun. To jsou dvojnásobné příjmy oproti roku 2014.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evropská unie vidí mimo jiné ve sdílené ekonomice možnost, jak snížit v Evropě stále velmi vysokou nezaměstnanost. "Sdílená ekonomika umožňuje občanům nabízet služby, vytvářet nová velmi flexibilní pracovní místa nebo zajistit další zdroj příjmů," uvádí ve svém dokumentu komise.

Zhruba 5 procent evropské populace už nějakou službu prostřednictvím platforem sdílené ekonomiky poskytlo.

Sdělení Evropské komise poskytuje návod, jak by měly být stávající právní předpisy EU použity na sdílenou ekonomiku. Návod komise však není pro státy závazný. Komise ale rovnou upozornila, že pokud budou státy přijímat regulace a opatření, která jdou proti návodu nebo proti právu EU, je připravena podniknout další kroky.