Když jsem v devadesátých letech chodil na přednášky na filozofickou fakultu, profesor Milan Machovec nám studentům dal jednoho dne radu: "Hlavně nechoďte do práce. Důležité je začít pracovat co nejpozději. Jakmile začnete pracovat, je vše ztraceno, protože vás to otupí."

Takový nápad profesora filozofie v době, kdy hlavním měřítkem životního úspěchu se stalo černé BMW na leasing, zněl přinejmenším neortodoxně. V devadesátkách bylo naštěstí možné úplně všechno. Ulice byly plné stánků s knihami, které nemohly předchozích čtyřicet let vycházet. A tak se na pultě válel opilý solipsistický filozof Ladislav Klíma vedle meditujícího jogína Květoslava Minaříka a jeho Přímé stezky, zatímco o půl metru dál se Andy Warhol autisticky odtahoval od Martina Heideggera.

Aquarius, Aquarius!

Podobně jako všechny ty různé knížky objevila se i spousta názorů, jak žít. Nikdo nevěděl, co bude, co právě vzniká za svět. Vrátí se pražské jaro a bude socialismus s lidskou tváří? Prožijeme si éru hippies a nastává věk Vodnáře? Budeme žít jako v seriálu Dallas? Do Prahy se sjížděli umělci z celého světa a každý hlásal to svoje, nezávislé kluby jako Amritova kotelna jely na plné pecky, stejně jako o něco později i varny pervitinu. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru