Tomu dala, tomu víc, tomu málo, tomu nic... Tvorba jakéhokoliv státního roz­počtu závisí na kouzelnických schopnostech ministra financí rozdat všem a prakticky dát hlavně těm, u nichž to vypadá politicky dobře. Vyrovnaný rozpočet, dlouhodobá mantra pravice, či odpovědný rozpočet, o němž s oblibou mluví le­vice, se totiž ve výsledku od sebe neliší. V obou případech rozpočet ovlivňuje především stav ekonomiky a příliv dotací z unijních, norských či švýcarských fondů. Není potřeba se vracet do roku 2009, kdy kvůli krizi rozdíl mezi pravicí navrženým a schváleným plánem a výslednou realitou dosáhl minus 140 miliard. Stačí se podívat i na poslední rozpočty, které díky růstu ekonomiky a přílivu peněz z unie na poslední chvíli dopadají rok od roku lépe. I bez zapojení resortu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Schodek rozpočtu je číslo, které se hodí do politického souboje, ale které se nikdy nepotkává s realitou hospodaření státu.
  • Není podstatné, že i v dobách růstu HDP návrh rozpočtu pro rok 2017 počítá se schodkem 48,5 miliardy korun.
  • Důležité je, kolik peněz vláda rozdá a kdo je doopravdy dostane.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.