Má pověst chladného odborníka a i díky tomu téměř deset let zastával post guvernéra České národní banky. Nyní ekonom Zdeněk Tůma pracuje v pobočce auditorské a poradenské společnosti KPMG, a může si proto dovolit dál hodnotit domácí ekonomiku. Ta není ve špatné kondici, ale sny o dohnání vyspělé Evropy se jen tak nenaplní. Změny ve vedení centrální banky – nástup Jiřího Rusnoka a jeho lidí – komentovat nechtěl. "Nemyslím, že by to od bývalého guvernéra bylo namístě," řekl týdeníku Ekonom.

Z KPMG máte dobrý výhled na celou českou ekonomiku. Roste, ale už ne tolik. Sám jste mluvil o tříprocentním růstu HDP jako cíli.

Ani ne tak o cíli jako spíš o stropu. Cíl může být vyšší. Teď jsme se vynořili z krize, ekonomika šlape, ačkoliv tento rok bude o něco slabší než minulý. Pořád to je ale na evropské poměry slušný růst. Ovšem v předchozí dekádě, až do krize, jsme tempo růstu potenciálního výstupu, když to mám říci přesně, měli kolem pěti procent ročně. To je bohužel pryč.

Před deseti patnácti lety byl prostor pro zvyšování produktivity práce i díky přílivu zahraničních investic. Když se podíváte na finanční sektor, je teď také poměrně saturovaný a je obtížné získat další klienty. Když máte jistý podíl na trhu, tak se ho spíš snažíte udržet. Obdobně to platí pro ostatní obory. Přepnutí do růstu založeného na inovacích se nepodaří přes noc, to je běh na dlouhou trať a obávám se, že nenajdete moc zemí, kterým se to opravdu povedlo.

Nějaké vzory přece existují, hodně se mluvilo o Finsku...

Finsko, to byla Nokia. Možná Irsko, ale to je natolik specifické, že ho těžko můžete považovat za vzor ke kopírování. Někdy se mluví o Izraeli, ale i ten je jiný. Když se naopak podíváte na méně vyspělé země – Španělsko, Portugalsko –, vidíte, že dospěly do určité fáze, vyčerpaly jako my zdroje růstu a uvázly v něčem, čemu se říká "middle income trap", což by snad šlo přeložit jako "past středního příjmu". Dostaly se na slušnou ekonomickou úroveň, tyto země jsou relativně bohaté, ale nejvyspělejší státy jsou pořád před nimi a přibližování se zastavilo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.