Loučení s prestižní a náročnou funkcí je jako rozchod. Člověk se bojí samoty, budoucího odmítnutí a často se musí zbavovat různých závislostí. Obzvlášť manažeři, kteří neodcházejí z korporací dobrovolně, si podle psychologa a kouče Radvana Bahbouha připadají odstrčení a vyčlenění.

"Byznys je ve své podstatě droga. Když mi nezvoní telefon nebo nepřicházejí nové e-maily, začnu být nervózní," podělil se nedávno v rozhovoru pro HN o manažerské pocity Miloslav Vyhnal, bývalý šéf cestovní kanceláře Fischer.

S podobnými stavy se po odchodu z funkce mohou manažeři, i třeba majitelé rodinných firem, podle Bahbouha vyrovnávat i rok až dva. Jenže co během nich dělat, když často nevědí, kam se dál vrtnout?

Manažeři na volné noze

Po speciálním vydání, které se věnovalo odcházení českých šéfů z velkých firem, přinášejí HN seriál Manažeři na volné noze. V něm představí život a zkušenosti lidí, kteří se vypracovali do výnosných funkcí a teď žijí bez nich.

Manažerská odvykačka chce řád

Zní to sice otřepaně, ale pro takové chvíle je důležité mít připravený "kompenzační" plán. Když člověk tráví roky v zaměstnání, žije v rituálech, které mu z velké části nastavuje okolí. Chodí do práce v pravidelnou hodinu, má stálé porady, potkává stejné lidi, řeší desítky hovorů. Jako manažer navíc přijímá i odmítá různé benefity.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se