Čtvrteční jednání předpokládaného republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa s vedením strany, jehož cílem bylo překonat vzájemné rozpory, si všichni účastníci pochvalovali. Šéf republikánů Reince Priebus setkání označil za vykročení k jednotě strany a budoucí spolupráci si přislíbili i Trump a předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který dosud realitního magnáta odmítal podpořit. Trump na twitteru označil čtvrtek za skvělý den.

"Skvělý den v D.C. s předsedou Ryanem a republikánským vedením. Vše šlo opravdu dobře," napsal Trump. Obdobný názor měl i předseda Republikánské strany Priebus. "Setkání bylo skvělé. Byl to velmi pozitivní krok ke stranické jednotě," ohlásil na twitteru Priebus.

Ryan s Trumpem uvedli, že čtvrteční rozhovor byl skvělý a že chtějí v dalších diskuzích v budoucnu rozhodně pokračovat.

"Bylo to naše první jednání, ale byl to velmi pozitivní krok ke sjednocení," uvedli v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters. "Zjistili jsme, že existuje mnoho důležitých oblastí, kde se v základních věcech shodujeme," tvrdí Trump s Ryanem. Dodali, že právě jednota v principech je pro jednotu republikánů klíčová.

Ryan už ve středu před schůzkou řekl, že jeho cílem je jednota republikánů. Také poznamenal, že Trumpa v podstatě nezná, protože se spolu setkali jen krátce v roce 2012, kdy byl Ryan v neúspěšné prezidentské kampani republikána Mitta Romneyho kandidátem na viceprezidenta. "Musíme se prostě navzájem poznat," dodal Ryan.

Po setkání na tiskové konferenci řekl, že ho velmi povzbudilo to, co od Trumpa slyšel. Uvedl také, že sice stále zůstává velkou otázkou, co je nutné učinit ke sjednocení strany, ale že pro tento cíl již byla zaseta semínka. Jasná podpora Trumpovi se od Ryana zatím nadále očekává, neboť ji přímo nevyslovil.

Trump, se kterým se podle průzkumů republikánští voliči postupně smiřují, získal mezitím podporu zákonodárce Orrina Hatche, v současnosti nejdéle sloužícího republikána v Senátu. Hatch, který se čtvrteční schůzky rovněž zúčastnil, řekl, že Trump musí zmírnit svou rétoriku a vždy vystupovat s vážností oficiálního kandidáta. Podrobnosti senátor neuvedl, Trump se ale během kampaně dopustil řady urážlivých poznámek na adresu žen, menšin, muslimů či přistěhovalců.

Dalším, kdo ve čtvrtek Trumpa podpořil, byla i nejvýše postavená republikánka ve Sněmovně reprezentantů Cathy McMorrisová Rodgersová, která v této kongresové komoře předsedá stranickému shromáždění. McMorrisová Rodgersová řekla, že jednání s Trumpem bylo skvělou příležitostí ke sjednocení. Uvedla rovněž, že to pro ni byla první možnost, aby si s předpokládaným kandidátem ujasnila základní hodnoty strany, která se k nikomu neotáčí zády.

Trump k automatickému získání nominace potřebuje 1237 delegátů, podle aktuálního propočtu AP mu jich chybí 103. Ty zcela jistě v primárkách ve zbývajících sedmi státech získá, takže s oficiální stranickou kandidaturou může počítat.